IP یا درجه حفاظت چیست

احتمالا در هنگام خرید برخی وسایل الکتریکی با علامتی مانند IP54 یا IP67 مواجه شده اید. در این علامت، حروف IP مخفف کلمه Ingress Protection می باشد که معنی آن محافظت در برابر ورود اجسام است و دو عدد بعدی مشخص کننده میزان مقاومت دستگاه در برابر ورود اجسام جامد و مایع می باشد. درجه حفاظت به طور کلی به صورت زیر نشان داده می شود.

IP xy

اولین عدد بعد از IP که در نمونه بالا با حرف x نمایش داده شده است، بیان کننده میزان مقاومت دستگاه در برابر ورود اجسام جامد و دومین عدد که در نمونه بالا با حرف y نشان داده شده است، مشخص کننده میزان آسیب پذیری دستگاه در برابر ورود آب و رطوبت می باشد. به طور کلی هرچه درجه حفاظت یا IP‌ بالاتر باشد، دستگاه مقاومت بیشتری در برابر اجاسم جامد و مایع خارجی داشته و آسیب پذیری آن کمتر می باشد. جدول زیر به اختصار بیان می نماید که هریک از مقادیر مربوط به متغیرهای x و y چه معنا و کاربردی دارد.

 متغیر اول (x) - محافظت در برابر اجسام جامد متغیر دوم (y) - محافظ در برابر مایعات
0هیچ محافظتی ندارد0هیچ محافظتی ندارد
1حفاظت شده در برابر اجسام بزرگتر از ۵۰ میلی متر. مانند دست1محافظت نسبی در برابر بارش عمودی قطرات آب (از بالا)
2حفاظت شده در برابر اجسام بزرگتر از ۱۲.۵ میلی متر. مانند انگشت2محافظت نسبی در برابر بارش قطرات آب به صورت عمودی و بارش با زاویه ۱۵ درجه نسبت به حالت عمودی
3حفاظت شده در برابر اجسام بزرگتر از ۲.۵ میلی متر. مانند پیچ گشتی3محافظت نسبی در برابر بارش قطرات آب به صورت عمودی و بارش با زاویه ۶۰ درجه نسبت به حالت عمودی
4محافظت شده در برابر اجسام بزرگتر از ۱ میلی متر. مانند سیم برق4محافظت در برابر پاشش آب از تمامی زاویه ها
5محافظت شده در برابر گرد و غبار – به صورت نسبی و نه کامل5محافظت نسبی در برابر پاشش آب با فشار از تمامی جهات
6محافظت شده در برابر نفوذ گرد و غبار به صورت صد در صد6محافظت نسبی در برابر پاشش آب با فشار قوی از تمامی جهات
7محافظت در برابر نفوذ آب در صورت غوطه ور شدن دستگاه در عمق ۱۵ سانتی متری تا ۱ متری از سطح آب در مدت کوتاه
8محافظت کامل در برابر نفوذ آب درصورت غوطه ور شدن دستگاه در عمق های زیاد و برای مدت طولانی

درجه حفاظت یا IP بیشتر برای تجهیزات برقی و الکترونیکی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا این دستگاهها عموما در فضای باز مورد استفاده قرار گرفته و در معرض بارش برف و باران و گرد و خاک قرار دارند. درجه حفاظت در این دستگاه ها موضوع بسیار مهمی است که باید در هنگام خرید به آن توجه نمود زیرا تعیین کننده طول عمر دستگاه خواهد بود.

اپراتورهای درب های اتوماتیک شیشه ای، انواع راهبندها و جک های پارکینگی مربوط به درب های لولایی و کشویی نیز از جمله تجهیزات برقی می باشند که در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین تمامی محصولات مرتبط با درب های اتوماتیک نیز دارای درجه حفاظت یا IP مخصوص به خود می باشند. استفاده از محصولات درب های اتوماتیک با IP بالا به ویژه در محل هایی که در معرض رطوب هستند (مانند شهرهای شمالی کشور) و محیط های پر گرد و خاک بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر دستگاه خواهد داشت.