انواع درب های اتوماتیک پارکینگی

درب های اتوماتیک پارکینگی را براساس نوع درب می توان به دو گروه درب های اتوماتیک لولایی و کشویی تقسیم نمود. در ادامه انواع سیستم های اتوماتیک مورد استفاده برای درب های پارکینگ لولایی و کشویی معرفی شده است.

 

درب های اتوماتیک لولایی:

این درب ها حول لولا حرکت دورانی دارند و سیستم های اتوماتیک مورد استفاده برای آنها شامل جک های هیدرولیک یا الکترومکانیک بوده که بر روی درب نصب شده و حرکت آنها به کمک مدار فرمان کنترل می شود. بخش های اصلی سیستم اتوماتیک درب های پارکینگ لولایی عبارتند از:‌ جک های الکترومکانیک یا هیدرولیک، مدار فرمان، ریموت کنترل، رسیور، چراغ فلاشر، فتوسل (چشم ایمنی).

درب های اتوماتیک لولایی
درب اتوماتیک لولایی

جک های مورد استفاده درب های اتوماتیک پارکینگی لولایی به دو گروه الکترومکانیک و هیدرولیک تقسیم می شوند. تفاوت این جک ها در سیستم محرک می باشد. در مدل الکترومکانیک نیروی موتور از طریق یک گیربکس به شفت خروجی (ماردون) منتقل می شود. یک مهره که به یک لوله استیل متصل است بر روی ماردون قرار دارد و با دوران ماردون، مهره حرکت به سمت جلو و عقب انجام میدهد. از این طریق حرکت دورانی موتور الکتریکی به حرکت خطی تبدیل شده و قدرت لازم برای حرکت درب تامین می گردد.

درب اتوماتیک لولایی
 1. موتور الکتریکی
 2. سیم برق
 3. ماردون و شفت متحرک
 4. پلیت سرجک (اتصال به درب)
 5. پلیت ته جک (اتصال به دیوار)
 6. ساپورت کابل ورودی
 7. کاور

در مدل هیدرولیک نیروی لازم برای حرکت درب از طریق فشار روغن تامین می شود. موتور الکتریکی باعث چرخش پمپ هیدرولیک شده و پمپ، روغن را با فشار وارد سیلندر می نماید. درنتیجه پیستون درون سیلندر به سمت جلو و عقب حرکت می کند. با نصب جک بر روی درب، انتهای آزاد پیستون به درب متصل شده و نیروی لازم برای حرکت درب را تامین می نماید. مجموعه مخزن روغن، موتور الکتریکی، ‌پمپ هیدرولیک و سیلندر و پیستون به صورت یکپارچه ساخته شده و بر روی درب نصب می شوند. با این کار نیازی به استفاده از شلنگ های انتقال روغن نبوده و احتمال بروز نشتی روغن در سیستم کاهش می یابد.

درب اتوماتیک لولایی
 1. موتور الکتریکی
 2. قفل درپوش خلاص کن
 3. پیستون
 4. سیلندر
 5. خلاص کن دستی
 6. پمپ هیدرولیک
 7. ورودی کابل برق
 8. پلیت سر جک (اتصال به درب)
 9. کاور
 10. درپوش خلاص کن
 11. پلیت ته جک (اتصال به دیوار)

جک های هیدرولیک به علت استهلاک مکانیکی کمتر نسبت به مدل الکترومکانیک، برای محل های با تردد بالاتر مورد استفده قرار می گیرند. همچنین با استفاده از جک های هیدرولیک می توان به نیروی خروجی بالاتری نسبت به جک های الکترومکانیک دست یافت. بنابراین برای درب های سنگین از جک های هیدرولیک استفاده می شود.

انتخاب جک های پارکینگی برای درب های لولایی براساس وزن و عرض درب و میزان تردد از درب انجام می شود. همچنین میزان وزش باد در محل و بزرگی فشار باد بر روی درب دیگر پارامترهای مهم در انتخاب دستگاه مناسب برای درب اتوماتیک پارکینگ می باشد.

درب های اتوماتیک کشویی :

درب های پارکینگ کشویی یا ریلی به صورت خطی به سمت جانب حرکت می کنند. این درب ها بر روی یک ریل قرار دارند و وزن درب توسط تعدادی غلتک مهار می شود. سیستم اتوماتیک این نوع درب ها شامل یک موتور الکتریکی است که نیروی محرک آن به یک چرخدنده منتقل می شود. نیروی چرخدنده به کمک یک ریل دندانه شانه ای که بر روی درب نصب است به درب منتقل شده و نیروی لازم برای حرکت کشویی آن را تامین می کند. بخش های اصلی سیستم های مربوط به درب های اتوماتیک کشویی عبارتند از: موتور الکتریکی،‌ ریل دندانه شانه ای، مدار فرمان، ریموت، رسیور، چراغ فلاشر و فتوسل (چشم ایمنی).

درب اتوماتیک کشویی
 1. کاور
 2. مدار فرمان
 3. خلاص کن دستی
 4. بدنه دستگاه (شاسی)
 5. پایه پلیت
 6. چرخدنده خروجی گیربکس
 7. سنسور تشخیص ابتدا و انتهای درب
 8. موترو الکتریکی
 9. گیربکس
 10. خازن
 11. کاور روی پیچ اتصال شاسی به پایه پلیت

در موتورهای درب ها ی اتوماتیک کشویی از گریس برای روانکاری در گیربکس استفاده می شود ولی در برخی از مدل ها، مجموعه موتور و گیربکس درون روغن شناور می باشد. این موتورها اصطلاحا به نام هیدرولیک شناخته می شوند. مزیت اصلی این موتورها نسبت به مدل های معمولی، دفع حرارت موتور و گیربکس از طریق روغن و کاهش استهلاک مکانیکی می باشد. بنابراین برای محل های با تردد بالا استفاده از موتورهای شناور در روغن توصیه می شود. سیستم های اتوماتیک درب های کشویی در ظرفیت های گوناگون برای درب تا وزن ۶ تُن طراحی و ساخته شده اند. موتور مناسب برای درب اتوماتیک پارکینگ کشویی بر اساس وزن درب و میزان تردد درب انتخاب می شود.

پیش از انتخاب سیستم اتوماتیک مناسب برای انواع درب های پارکینگ لولایی و کشویی باید ابتدا وضعیت عملکرد درب را بررسی نمود و در صورت مشاهده حرکت غیر یکنواخت و یا وجود اصطکاک غیرعادی هنگام حرکت درب، مشکل را به کمک تکنسین های آهنگری برطرف نمود. وجود این مشکل ها، عملکرد سیستم اتوماتیک درب پارکینگ را به شدت تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش عمر مفید دستگاه می شود.